Besplatna dostava za porudžbine iznad 1990 dinara Non-stop niske cene Jednostavno Brzo

Očuvajte zdravlje zuba tokom jeseni primenom ovih 5 saveta

Jesen donosi specifične izazove za naše oralno zdravlje, kao što su pad temperature, sezonske promene u ishrani i povećana konzumacija slatkiša i alkoholih pića tokom različitih proslava. Zato u narednim redovima zajedno istražujemo kako se možemo zaštiti od potencijalnih oralnih problema i održati dah svežim, a osmeh zdravim i blistavim!

Higijena usne šupljine

Vraćanje u svakodnevne rutine nakon leta je stresno za mnoge od nas, a cenu pretrpanih kalendara najčešće plaća naše zdravlje. Ostavljamo po strani dobre navike, pa smo, između ostalog, skloni i zanemarivanju brige o svojim ustima i zubima.

Pošto je redovna i pravilna higijena usne šupljine ključna za održavanje zdravih zuba i desni tokom cele godine, uključujući i jesen, evo nekoliko korisnih saveta:

Redovno četkanje zuba

Preporučuje se četkanje zuba najmanje dva puta dnevno, ujutru i pre spavanja. Upotreba mekane četkice i paste za zube sa fluorom (kao što su LACALUT FLUOR zubna pasta, SENSODYNE Flour pasta i Parodontax Fluorid zubna pasta) će Vam pomoći da temeljno očistite svoje zube i uklonite naslage bakterija.

Birajte meku četkicu sa malom glavom koja se lako može prilagoditi svim delovima usta. Meke čekinje su nežne prema desnima, a efikasne u uklanjanju naslaga sa zuba. Odličan izbor su:

CURAPROX ultra soft 5460 – nežnim četkanjem, uz upotrebu minimalnog pritiska, četkica zadržava svoj oblik i čvrstoću, a zahvaljujući maloj, kompaktnoj glavi omogućava jednostavan pristup svim teže dostupnim mestima u ustima. Ima osmougaonu dršku koja omogućava jednostavnije držanje i postavljanje vlakana pod uglom od 45 stepeni tokom čišćenja.

LACALUT sensitive četkica za zube je napravljena od kombinacije normalnih i ultra tankih vlakana, koja Vašim zubima pružaju temeljno čišćenje za blistav izgled Vašeg osmeha. Takođe, potpomaže u uklanjanju bakterija na jeziku koje izazivaju neprijatan dah. Zbog svojih zaobljenih vlakana (dopiru čak i u međuzubni prostor) posebno je namenjena osobama koje imaju osetljive desni.

TePe Supreme soft četkica za zube svojim inovativnim dizajnom sa vlaknima u dva nivoa obezbeđuje temeljno čišćenje i međuzubnih prosotra i duž linije desni. Ova meka i nežna četkica ima suženu glavu i neklizajući deo za palac, a vrat četkice se može saviti.

Preporuka stomatologa je da se četkica zameni svaka tri meseca ili čim primetite da su čekinje istrošene i izlomljene. Stara četkica može biti neefikasna i povrediti desni.

Ispravna tehnika četkanja

Pravilno četkanje zuba nije samo očuvanje higijene usne šupljine, već i prevencija potencijalnih problema poput karijesa, gingivitisa i osetljivih zuba. Važni su:

  • pravilan položaj četkice – držite četkicu pod uglom od 45 stepeni prema desnima; ovo će Vam pomoći da četkate i zube i desni
  • nežni pokreti – nemojte pritiskati previše dok četkate zube; koristite nežne, kružne ili vibracione pokrete kako biste uklonili naslage bakterija i ostataka hrane bez oštećenja desni ili zuba
  • trajanje – svako četkanje treba da traje najmanje dva minuta, kako biste temeljno očistili sve površine zuba

I ne zaboravite da očistite jezik na kraju. Bakterije koje uzrokuju loš zadah često se skupljaju na jeziku. Koristite čistač jezika (kao što je TePe čistač jezika) ili četkicu za jezik da biste održavali čist jezik i svež dah.

Upotreba zubnog konca i interdentalnih četkica

Čišćenje međuzubnog prostora jednako je važno kao i četkanje zuba, jer se tu bakterije i ostaci hrane lako skupljaju, stvarajući idealno okruženje za razvoj karijesa i oboljenja desni. Zato je bitno da zubni konac i interdentalne četkice budu deo svakodnevne oralne higijene.

Što se tiče zubnog konca, birajte onaj koji je udoban za korišćenje i ima dovoljnu jačinu da ne pukne prilikom upotrebe. Možete izabrati konac sa ili bez voska, u zavisnosti od toga šta Vam više odgovara:

  • Curaprox konac DF834 – efikasan navošteni zubni konac sa ukusom mente, koji je idealan za uske interdentalne prostore
  • Oral B konac za zube pruža izuzetan osećaj tokom čišćenja zbog svoje satenske strukture i omogućava čišćenje teško dostupnih mesta usne šupljine
  • Lacalut konac za zube sastoji se od najlonskih vlakana što omogućava lakše korišćenje; mentol daje osećaj svežine i čistoće

Interdentalne četkice pomažu u sprečavanju karijesa, smanjuju rizik od oboljenja desni, doprinose svežem dahu i poboljšavaju ukupnu higijenu usta. Izaberite veličinu četkice koja najbolje odgovara međuzubnim prostorima i neka bude dovoljno tanka da se lako provuče između zuba, ali i dovoljno čvrsta da obavi posao čišćenja. Ako Vam je potrebna pomoć prilikom odabira, iz naše bogate ponude smo za Vas izdvojili Lacalut, Curaprox i TePe interdentalne četkice.

Pravilna ishrana i hidratacija

Da bismo sprečili probleme sa oralnim zdravljem, neophodno je da povećamo unos namirnica bogatih vitaminima i mineralima (pogotovo C vitaminom i kalcijumom).

Voće kao što su jabuke i kruške, i povrće poput bundeve, šargarepe i paprike je bogato vlaknima (pomažu u čišćenju zuba i stimulisanju lučenja pljuvačke) i vitaminima, uključujući vitamin C. Vitamin C je inače ključan za zdravu usnu šupljinu, jer pomaže u očuvanju zdravlja desni i sprečava njihovo krvarenje, što je čest problem tokom jeseni.

Konzumiranje namirnica bogatih kalcijumom, poput mleka, jogurta i sira, doprinosi očuvanju zdravlja zuba, jer je kalcijum važan za čvrstinu i jačinu zubne gleđi. Takođe, omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u ribi poput lososa, imaju protivupalno dejstvo i mogu pomoći u očuvanju zdravlja desni.

Hidratacija je još jedan ključni faktor za oralno zdravlje. Nedovoljan unos tečnosti može smanjiti lučenje pljuvačke, a ona je prirodna zaštita za zube i desni. Pljuvačka neutrališe kiseline u ustima i pomaže u ispiranju štetnih bakterija. Zato je važno redovno piti vodu, kako biste održali dovoljan nivo hidratacije i podržali zdravlje svojih zuba i desni.

Zaštita od hladnoće i suvog vazduha

Tokom jesenjih meseci temperature padaju, a hladan vetar može izazvati nelagodnost u usnoj šupljini. Da biste se zaštitili od ovih neprijatnih efekata, razmislite o nošenju marame ili šala koji će pokriti Vaša usta i sprečiti direktni kontakt sa hladnim vazduhom. Ovo je posebno važno ako boravite napolju duže vreme ili ako se bavite fizičkim aktivnostima na otvorenom.

Takođe, izbegavajte konzumaciju vrućih i hladnih napitaka odmah jedno za drugim. Nagla promena temperature izaziva osetljivost zuba. Pijenje vode sobne temperature u međuvremenu ili čekanje nekoliko minuta pre nego što pređete sa toplih na hladne napitke može pomoći u sprečavanju ovog problema.

Suv vazduh, kao i hladnoća, ima negativan uticaj na zdravlje zube. Naime, zbog nedovoljno hidratacije i suvog vazduha u zagrejanim prostorijama, dolazi do problema sa isušivanjem sluznice u usnoj šupljini. A suva usta su idealno okruženje za razmnožavanje bakterija koje mogu uzrokovati karijes i druge oralne probleme.

Da biste to sprečili, pijte dovoljno vode, koristite ovlaživače vazduha i razmislite o žvakanju žvakaćih guma bez šećera kako biste povećali proizvodnju pljuvačke. I obavezno zaštitite svoje usne odgovarajućim balzamom

Oprez sa jesenjim poslasticama i alkoholom

Jesen nam nudi širok spektar ukusa i ukusne poslastice koje neodoljivo mame naša nepca. Međutim, dok uživamo u njima, moramo da budemo oprezni kako bismo sačuvali oralno zdravlje.

Za početak, promenljivo vreme tokom jeseni često dovodi do konzumacije više toplih napitaka. Iako je prijatno zagrijati se uz šolju tople čokolade ili čaja, treba da budemo svesni da ovi napici često sadrže šećer, koji može negativno uticati na naše zube. Šećer je hrana za bakterije koje uzrokuju karijes, pa prekomerna konzumacija slatkih napitaka povećava rizik od karijesa. Da biste zaštitili zube, pokušajte da ograničite unos šećera i nakon konzumiranja toplih napitaka dobro operite zube, isperite usta vodom ili tečnošću za ispiranje usta.

Takođe, neophodno je da budemo biti oprezni sa kandiranim ili suvim voćem koje često koristimo u jesenjim poslasticama. Kandirano voće je obično “natopljeno” šećerom, što može biti štetno za zube. Umesto toga, birajte sveže voće ili sušeno voće bez dodatog šećera. Ako baš ne možete da odolite, jedite tu vrstu hrane umereno i obavezno nakon toga temeljno operite zube.

Plodovi kestena su jedan od sinonima za jesenje dane, ali je važno da imamo na umu da se radi o tvrdim orašastim plodovima. Grickanje kestena može uzrokovati oštećenje zuba, posebno ako imate osetljive zube ili postojeće dentalne probleme. Ako volite kestenje, možete ga kuvati i jesti kao pire ili omekšati pečenjem kako biste smanjili rizik od oštećenja zuba (predivan miris pečenog kestena je bonus).

Vreme slava i različitih proslava obično znači i povećan unos alkohola, pa obratite pažnju i na to. Konzumiranje alkohola (da, i kokteli se računaju), može dehidrirati organizam i smanjiti proizvodnju pljuvačke. Kada pljuvačke nema dovoljno, povećava se rizik od karijesa i drugih oralnih problema. Ako konzumirate alkohol, uravnotežite ga sa unosom vode i redovnom oralnom higijenom.

Poseta stomatologu

Redovne posete stomatologu su od suštinskog značaja tokom cele godine, a jesen nije izuzetak. Stomatolog će rano identifikovati potencijalne probleme (kao što su karijes, gingivitis ili čak ozbiljniji problemi kao što su infekcije) i pružiti savete kako ih sprečiti ili lečiti.

Uz to, jesen je odlično vreme za profesionalno čišćenje zuba. Uklanjanje naslaga kamenca i plaka smanjuje se rizik od infekcija i karijesa, što doprinosi da Vaš osmeh bude zdrav i blistav. 

Vaš osmeh zaslužuje pažnju i brigu

Kao što vidite, prevencija oralnih problema tokom jeseni nije teška, a Vaši zubi će Vam biti zahvalni i moći ćete da bezbrižno uživate u čarima ove prelepe sezone. Sada je pravo vreme da počnete sa primenom saveta koje smo sa Vama podelili, kako biste sačuvali svoje oralno zdravlje tokom cele jeseni. 
P.S. Ne zaboravite da Vas na apotekamo.rs, čeka sve što Vam je potrebno za zdrave zube i desni.