Besplatna dostava za porudžbine iznad 1990 dinara Non-stop niske cene Jednostavno Brzo

Prolećna revitalizacija: Tajne zdrave i sjajne kose

Dok se priroda polako budi iz zimskog sna, mnogi od nas suočavaju se sa posledicama hladnih i suvih meseci koji su ostavili traga na našoj kosi. Suvoća, nedostatak sjaja i oštećenja samo su neki od problema sa kojima se borimo. No, dolazak proleća pruža savršenu priliku za preokret – vreme je za prolećnu revitalizaciju naše kose!

Prvi korak je:

Razumevanje uticaja proleća na kosu

Promena godišnjih doba sa sobom donosi promene koje je važno da razumemo, jer utiču na stanje naše kose. 

Promene u vremenskim uslovima

Tokom zime, naša kosa je često izložena ekstremno niskim temperaturama napolju i suvom vazduhu unutra. Ovo može dovesti do isušivanja kose i vlasišta, čineći kosu slabijom i sklonijom lomljenju. Dolaskom proleća, postepeno povećanje temperature i vlažnosti vazduha može pomoći u obnovi određenog nivoa prirodne vlage u kosi, ali takođe zahteva prilagođavanje u rutini nege kako bi se izbeglo preopterećenje kose i vlasišta. Uz to, za one sa prirodno kovrdžavom ili talasastom kosom, povećana vlažnost često znači i teškoće sa oblikovanjem.

Promene u načinu života

Proleće često donosi promene u našem načinu života, uključujući više vremena provedenog napolju, vežbanje i aktivnosti na otvorenom. Dok je to sjajno za naše zdravlje i dobrobit, može značiti da je kosa izložena dodatnim spoljnim faktorima kao što su nečistoća, prašina i znoj. Sve to zahteva posebnu pažnju pri čišćenju i održavanju kose.

Prelazak na prolećnu rutinu nege

Evo kako da prilagodite svoju rutinu nege kako bi vaša kosa bila spremna za toplije dane koji dolaze:

Dubinsko čišćenje

Nakon zime, važno je osloboditi kosu i vlasište nakupljenih ostataka proizvoda, sebuma i nečistoća. Dubinsko čišćenje pomoću šampona za dubinsko čišćenje trebalo bi da bude prvi korak vaše prolećne rutine. Ovo će pomoći u otvaranju folikula i omogućiti bolju apsorpciju hranljivih sastojaka iz proizvoda za negu koji se nanose naknadno.

Lagani proizvodi za negu

Zimski režim nege često uključuje proizvode koji mogu opteretiti kosu tokom toplijih meseci. Prolećna nega zahteva lagane šampone kao što su BioKap šampon za često pranje kose, PhytoCedrat šampon i Ziaja Natural Care šampon za kosu

Što se tiče regeneratora, birajte one koji će osigurati dovoljno hidratacije bez otežavanja kose (odličan izbor su Elseve Dream Long, Botanic Therapy Ricin Oil&Almond i Apivita regenerator za kosu).

Hidratacija i obnova

Nakon zime, kosu je potrebno intenzivno hidrirati i nahraniti kako bi se obnovila njena mekoća i sjaj. Upotreba maski za kosu bogatih hranljivim sastojcima jednom ili dva puta nedeljno će značajno poboljšati njen izgled i teksturu. Zato u svoju beauty rutinu ovog proleća uključite maske poput Elseve Extraordinary Oil Coco i Ziaja Maslinovo ulje maska za kosu.

Pravilna ishrana za sjajnu i zdravu kosu

Da bi vaša kosa bila zdrava i blistava, važno je da unosite:

Proteine

Kosa je prvenstveno sastavljena od proteina zvanog keratin, pa je za njeno zdravlje ključna adekvatna konzumacija proteina. Nedostatak proteina može dovesti do suvih, krhkih vlasi i u krajnjem slučaju do značajnog gubitka kose. Izvori proteina uključuju piletinu, ćuretinu, ribu, jaja, mahunarke, orašaste plodove i soju.

Omega-3 masne kiseline

Ove esencijalne masne kiseline, koje telo samo ne može proizvesti, ključne su za zdravlje kose. One pomažu u hidrataciji vlasišta i vlasi i smanjuju upale koje mogu dovesti do gubitka kose. Omega-3 masne kiseline nalaze se u ribama poput lososa, skuše i sardine, kao i u lanenom semenu, orasima i čia semenkama.

Vitamin E

Vitamin E je moćan antioksidans koji pomaže u zaštiti kože i kose od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima. Osim toga, pomaže u održavanju zdravlja vlasišta i daje kosi sjaj. Dobri izvori ovog vitamina su badem, spanać, avokado i suncokretovo seme.

Gvožđe

Nedostatak gvožđa jedan je od vodećih uzroka gubitka kose, posebno kod žena. Gvožđe pomaže crvenim krvnim zrncima da prenose kiseonik do ćelija, uključujući folikule kose, što je ključno za rast kose. Crveno meso, piletina, riba, sočivo, spanać i bundevine semenke zato treba da budu deo vašeg jelovnika. 

Vitamin C

Vitamin C ima ključnu ulogu u proizvodnji kolagena, važnog proteina za zdravlje kose, kože i noktiju. Takođe pomaže u apsorpciji gvožđa iz biljnih izvora. Odlični izvori vitamina C su citrusno voće, jagode, kivi, crvena paprika i brokoli.

Biotin

Biotin (vitamin B7) je poznat po svojoj važnoj ulozi u zdravlju kose. Nedostatak biotina može dovesti do lomljivosti vlasi i gubitka kose. Jaja, bademi, orasi, integralne žitarice i mlečni proizvodi su bogati biotinom.

Cink

Cink je mineral važan za rast i regeneraciju tkiva, uključujući kosu. Takođe pomaže i u održavanju proizvodnje sebuma na vlasištu, čime se sprečava suvoća. Da biste osigurali dovoljan unos cinka, u svoje obroke uključite meso, ribu, morske plodove, mahunarke, orašaste plodove i semenke.

Dodaci ishrani

Ako želite da budete sigurni da svojoj kosi na dnevnom nivou obezbeđujete sve neophodne nutrijente, dodajte beauty rutini suplemente kao što su Solgar kompleks za kožu, nokte i kosu, Super collagen direkt i Merz Spezial.

Zaštita kose od spoljašnjih faktora

Zaštita kose od spoljašnjih faktora je izuzetno važna za očuvanje njenog zdravlja i lepote, posebno tokom proleća i leta kada je izloženost suncu, vetru i zagađenju veća. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti kako biste zaštitili svoju kosu od ovih potencijalno štetnih uticaja:

Zaštita od sunca

UV zraci mogu oštetiti kosu, izbledeti njenu boju i isušiti je. Da biste zaštitili kosu od sunca, koristite proizvode sa UV zaštitom posebno formulisane za kosu. Ovi proizvodi formiraju zaštitni sloj koji odbija UV zrake, sprečavajući tako njihovo oštećujuće delovanje. Takođe, nošenje šešira ili marame kada ste napolju efikasan je način da fizički zaštitite kosu od direktnog sunčevog zračenja.

Zaštita od zagađenja

Da biste smanjili uticaj zagađenja, redovno perite kosu proizvodima koji je blago čiste, bez isušivanja. Upotreba suvih šampona između pranja takođe može pomoći u apsorpciji i uklanjanju čestica nečistoće i zagađenja sa vlasišta i kose.

Pravilno sušenje i stilizovanje

Primenjujte ove savete kako biste izbegli dodatna oštećenja:

  • nakon pranja, višak vode uklonite nežno tapkajući kosu peškirom (agresivno trljanje kose oštećuje vlakna)
  • ako koristite fen za kosu, držite ga na nižoj temperaturi i obavezno upotrebite difuzer
  • redovno hidrirajte kosu maskama kao što je Apivita revitalizirajuća maska za kosu sa pomorandžom, koja štiti kosu od spoljašnjih faktora i oštećenja nastalih stilizovanjem kose
  • pre upotrebe uređaja kao što su pegle za kosu i uvijači, obavezno nanesite sredstvo za zaštitu (ovi proizvodi formiraju zaštitni sloj oko dlake, smanjujući štetu od toplote)

Redovno šišanje

Redovno šišanje je nezaobilazan deo rutine nege i može imati dalekosežne pozitivne efekte na izgled i stanje vaše kose:

Prevencija cepanja krajeva

Krajevi su najstariji deo kose i stoga su najpodložniji oštećenju. Rascvetali krajevi doprinose da kosa izgleda suvo, beživotno i neuredno. Uz to, jednom kada se kraj počne cepati, oštećenje se može proširiti duž vlasi, čineći problem još gorim. Redovno šišanje uklanja ispucale krajeve pre nego što stignu da naškode ostatku kose.

Podsticanje rasta kose

Iako šišanje ne utiče direktno na brzinu rasta kose iz folikula, uklanjanje oštećenih krajeva omogućava zdravim delovima kose da rastu bez nepotrebnog tereta. 

Održavanje oblika i stila

Kako kosa raste, prvobitni oblik se može izgubiti, čineći frizuru neurednom ili teškom za održavanje. Redovnim šišanjem, kosa ostaje uredna, oblikovana i lakša za stilizovanje.

Zdraviji izgled kose

Kosa bez ispucalih krajeva izgleda sjajnije, glatko i zdravo. Uklanjanjem oštećenih delova, šišanje doprinosi sveukupnom zdravom izgledu kose, poboljšavajući njen sjaj i teksturu.

Koliko često treba šišati kosu?

Učestalost šišanja zavisi od više faktora, uključujući tip kose, stil i lične preferencije. Generalno, preporučuje se šišanje svakih 6-8 nedelja za održavanje zdravlja i oblika kose. Ako imate veoma suvu ili oštećenu kosu, možda će biti potrebno češće šišanje kako biste kontrolisali ispucale krajeve.

Za one koji žele da puste kosu, i dalje je važno redovno šišanje, ali možete produžiti interval između šišanja na 8-12 nedelja. Čak i minimalno skraćivanje krajeva će doprineti održavanju zdravlja kose dok se ona pušta.

Vaša kosa zaslužuje samo najbolje

Prolećna revitalizacija nije samo pitanje estetike; to je prilika za dubinsko obnavljanje i pripremu za sve što predstojeći meseci donose. Od dubinskog čišćenja koje oslobađa kosu od nakupljenih zimskih ostataka, preko hidratacije koja vraća vitalnost, do prilagođavanja ishrane, zaštite od spoljašnjih faktora i šišanja – svaki korak je važan u stvaranju temelja za zdravu, sjajnu kosu.
Načinite već danas prvi korak – kupite na apotekamo.rs sve što vam je potrebno da biste svojoj kosi podarili tretman koji zaslužuje i uživajte u njenom zdravom i blistavom izgledu svakog dana.

Oznake: