Besplatna dostava za porudžbine iznad 1990 dinara Non-stop niske cene Jednostavno Brzo

Kako se izboriti sa nervoznim crevima?

Ako ste ikada iskusili: 

  • veoma neprijatan grč u stomaku, koji nikako da prođe
  • nadimanje
  • bolove u stomaku ili dijareju, usled stresa i anksioznosi

postoji velika verovatnoća da patite od sindroma nervoznih creva.

To su oni trenuci kada se spremate za izlazak, ali potom shvatite da Vaš stomak ima drugačiji plan (na koji nevoljno morate da pristanete). Ostajanje u kući, ležanje u fetusnom položaju, trčanje u toalet u panici – sve to doprinosi osećaju da gubite kontrolu.

Niko ne želi da iskusi ovakav osećaj, ali ako ste se već našli u takvoj situaciji – ne brinite. Dobra vest je da simptomi nervoznih creva ne moraju nužno da dovedu do komplikovanijih zdravstvenih problema. Možete da povratite kontrolu nad svojim telom, a u nastavku teksta ćete pronaći neke od načina koji će Vam u tome pomoći.

Šta je sindrom nervoznih creva?

Sindrom nervoznih creva, koji se stručno naziva sindrom iritabilnog kolona ili IBS (Iritabile boswel syndrome), najčešća je gastroenterološka bolest. Interesantna je činjenica da je upravo ova bolest drugi najčešći uzrok odsustva sa posla i da spada u oboljenje “modernog doba”. 

Nadimanje, bolovi u stomaku, grčevi i promene u stolici (zatvor, retke stolice i smenjivanja ovakvih simptoma nekoliko puta dnevno) jasni su pokazatelj ovog oboljenja koje se javlja kao reakcija na stres i nervozu.

Problem nervoznih creva pogađa između 15-20% današnje populacije, a interesantno je da žene češće oboljevaju od ovog sindroma i to dva, do tri puta više. Retkost je da navedene probleme imaju izuzetno mladi ljudi; češće se javlja u trećoj ili četvrtoj deceniji života.

Četiri vrste sindroma nervoznih creva 

Postoji 4 vrste sindroma nervoznih creva:

  • IBS-D (iritabilni kolon sa dominirajućom dijarejom) – ovu vrsta nervoznih creva karakteriše česta i neredovna dijareja, nelagodnost i bol u stomaku. Osobe obično muči nagla kontrakcija creva i tečna, odnosno bezformna stolica
  • IBS-C (iritabilni kolon sa dominirajućim zatvorom) – osobe koje spadaju u ovu kategoriju često se susreću sa zatvorom i otežanim pražnjenjem. U ovom slučaju stolica je suva i tvrda, a kretanje creva otežano. Te simptome prati nelagodnost, bol i osećaj nepotpunog pražnjena
  • IBS-M (iritabilni kolon sa kombinovanim prolivom i zatvorom) –  kod ove vrste nervoznih creva prisutna je kombinovana pojava dijareje i zatvora. To znači da je prisutna nagla promena u frekventnosti i konzistentnosti stolica, uz prateći bol i nelagodnost u stomaku
  • IBS-U (iritabilni kolon sa neodređenim simptomima) – karakteristično za ovu vrstu nervoznih creva su neodređeni simptomi, koji se ne mogu svrstati ni u jednu od navedenih kategorija. Iako su prisutne promene u frekventnosti i konzistentnosti, zajedno sa bolom u stomaku, ne može se reći da ove osobe imaju jasno definisane simptome

Kako se postavlja dijagnoza nervoznih creva?

Ukoliko sumnjate na ovu bolest, bitno je znati da ne postoji specifičan test za dokazivanje sindroma nervoznih creva. 

Prvo, pacijent bi trebalo da se obrati gastroenterologu i iznese detaljnu istoriju svog zdravstvenog stanja. Važno je jasno opisati simptome i dati informacije kada su se oni pojavili. Bitno je naglasiti ako je u tom periodu života bilo nekih stresnih situacija, promene ishrane ili stila života.

Nakon toga, lekar bi trebalo da uradi fizički pregled, uključujući abdominalni deo tela i pregled creva. Abdominalnim ultrazvukom ili kolonoskopijom mogu se detektovati potencijalni anatomski problemi ili funkcionalni poremećaji u crevima. Takođe, neophodno je dostaviti izveštaj analize krvi i drugih laboratorijskih analiza, kako bi se isključile bolesti koje imaju slične simptome.

Postavljanje dijagnoze nervoznih creva može biti dugotrajan i naporan proces, koji zahteva mišljenje raznih stručnjaka i metoda ispitivanja. Važno je da na ovom putu budete istrajni. Kada se ustanovi dijagnoza, automatski se otvara put za lečenje bolesti.

Povezanost između stresa i nervoznih creva

Istraživanja pokazuju da se stres nalazi u samom vrhu uzroka nastajanja mnogih bolesti. U slučaju nervoznih creva direktan je krivac zbog koga proživljavamo pomenute tegobe.

Kada smo pod stresom ili emocionalnim previranjem, naš organizam oslobađa hormone kortizol i adrenalin, koji mogu izazvati promene u funkciji rada creva. Usled povišenog nivo kortizola (koji se popularno naziva “hormon stresa”), povećava se broj kontrakcija creva, što često rezultira grčevima i poremećajem u varenju. 

Takođe, stres utiče na probavu na razne načine. Smanjuje proizvodnju želudačne kiseline i funkciju rada mišića creva, što dovodi do probavnih smetnji (konstipacija ili dijareja). Ne smemo da izostavimo i čest poremećaj apetita usled stresa, što takođe igra veliku ulogu u funkciji rada creva, probave i varenja.

Zato je od velike važnosti da se relaksiramo na dnevnom nivou i svesno izbegavamo stres. Ukoliko je on neizbežan, treba naučiti makar da ga kontrolišemo, kako bismo očuvali zdravlje i izbegli mogućnost pojave nervoznih creva.

Terapija za sindrom nervoznih creva

Kao što smo rekli na početku ovog teksta, postoji način da normalno živite uprkos dijagnozi nervoznih creva. A ako simptome ovog oboljenja svedete na minimum, moguće je i potpuno izlečenje.

Evo koraka koje možete preduzeti:

Pravilna ishrana

Budući da ishrana igra ključnu ulogu u regulaciji funkcije creva i održavanju zdrave probave, bitno je da temeljno razmislite o svom jelovniku. Nekada nam nije lako da se odreknemo omiljenih namirnica ili promenimo ritam ishrane, ali ukoliko nam to garantuje bolji kvalitet života, vredno je pokušati.

Ako patite od sindroma nervoznih creva preporučuje se izbegavanje namirnica koje mogu da iritiraju creva, poput začinjene hrane, kofeina, alkohola i laktoze. 

Poželjno je pojačati unos vlakana, proteina i zdravih masti, kao i svakodnevno konzumirati voće, povrće i integralne namirnice. Treba izbegavati preteranu upotrebu soli, a pojačati unos vode, jer ćete tako dati podršku Vašim crevima i olakšati njihov rad.

Fizička aktivnost

Istraživanja su pokazala da redovna fizička aktivnost može da ima dugotrajne benefite za ljude koje muče nervozna creva. Naime, vežbanje doprinosi smanjenju stresa i anksioznosti, pa kada smo aktivni dajemo šansu našem telu da se relaksira i živi u miru. 

Važno je da se često krećete, bilo da trčite ili šetate. Tako podižete nivo endorfina, hormona zaslužnog za dobro raspoloženje, a smanjujete pojavu grčeva i nadustosti.  Takođe, ako redovno trenirate, pomažete svom telu da ojača mišiće trbušnog zida i osnaži funkcije creva.  Sve ovo u velikoj meri može smanjiti pojavu neugodnih simptoma koje nervozna creva nose.

Zato, ukoliko osećate simptome nervoznih creva, dajte sve od sebe da pomognete svom telu. Zaboravite na lenjost i priključite se treninzima aerobika, joge i pilatesa, ili jednostavno obujete patike i dugačkom šetnjom obradujte svoj organizam.

Psihoterapija

Rad na mislima, osećanjima i navikama može biti snažno oružje u borbi protiv nervoznih creva. Na Vama je da se odlučite za terapiju govorom, kognitivno-bihejvioralnu terapiju, hipnoterapiju ili bilo koju drugu tehniku.

Psihoterapija će pomoći da se na najefektivniji način izborite sa stresom. Razgovor sa terapeutom može da donese nove introspektivne uvide, koji će rezultirati emocionalnom ravnotežom i balansom. 

Odlazak na razgovor sa terapeutom treba uključiti u svoju životnu rutinu, jer briga o psihičkom zdravlju je pola puta na stazi ozdravljenja.

Lekovi

Prepisana terapija od strane lekara može da pomogne u ublažavanju intenziteta simptoma nervoznih creva, ali često nije dovoljna. Važno je znati da nijedan lek ne može u potpunosti da izleči nervozu creva i da je efekat terapije lekovima individualan.

U cilju smanjenja tegoba nervoznih creva lekari često prepisuju antispazmodike, koji smanjuju grčeve i kontrakcije creva, kao i laksative za olakšavanje stolice. Na receptu se mogu naći i antidepresivi za ublažavanje stresa i anksioznosti, kao i lekovi protiv bolova.

Ovakvu terapiju možete koristiti isključivo uz savet stručnjaka, bez tendencije da se koristi kao dugotrajno rešenje, već kao privremeno olakšanje.

Biljni preparati

Starije generacije su rešenje za sve probleme pronalazile u biljnim preparatima. Najlepša stvar u korišćenju biljne medicine jeste upravo činjenica da su neželjeni efekti izuzentno retki, pa tako razne preparate mogu koristiti skoro svi.

Za tretiranje nervoznih creva preporučuje se kamilica, menta, kumin, crni slatki kumin, biber, cimet i drugi. Ovi preparati imaju svoja specifična svojstva i efekte koji pomažu da se smiri crevna funkcija, kao i smanje simptomi nervoznih creva poput nadutosti, bolova ili nesanice.

Važno je naglasiti da su efekti ove terapije takođe individualni i da bi bilo dobro konsultovati se sa stručnjakom pre početka upotrebe.

Probiotici

Kada imamo problema sa stomakom, jedna od prvih stvari koju samoinicijativno kupujemo su probiotici. Upravo oni nam mogu biti od velike pomoći tokom borbe sa neprijatnim simptomima nervoznih creva.

Probiotici su živi mikroorganizmi koji se koriste kao dodatak ishrani i pomažu da se održi ravnoteža bakterija u crevima i uspostavi balans crevne flore. Naučne studije su pokazale da upotreba probiotika u velikoj meri pomaže u regulisanju probavnog trakta, smanjenju nadutosti i grčeva, nelagode u stomaku i smanjenju rizika od infekcije creva. Uvođenjem probiotika u svakodnevnu rutinu ublažićete simptome nervoznih creva i ubrzati proces stabilizacije crevne flore.

DuoBiotic kapsule

DuoBiotic je dijetetski proizvod koji može biti veliki saveznik u borbi protiv nervoznih creva.

Ove moćne kapsule izdvajaju se od ostalih zbog kombinacije probiotika i prebiotika, koji zajedno pospešuju zdravu funkciju creva. Ova kombinacija sprečava nastanak i skraćuje trajanje dijareje (izazvane antibioticima ili drugim uzročnicima, kao i putničku dijareju), reguliše varenje, pomaže u održanju zdrave mikroflore creva i ponovno uspostavlja prirodni sastav narušene mikroflore. Uz to i povećava imunitet i povoljno utiče na zdravlje celokupnog organizma.

Probiotik EnteroBiotik kapsule

Aktivni sastojci ovog proizvoda prolaze nepromenjeno do tankog creva, gde se lepe za sluzokožu creva, počinju da se razmnožavaju i ispoljavaju svoje dejstvo. Stvaraju barijeru (“štit”) između zida i lumena creva i tako sprečavaju patogene mikroorganizme da oštete sluzokožu i prođu u organizam. 

Bulardi 500 sa vitaminom D3 kapsule

Ovaj proizvod namenjen je svima onima koji pored uspostavljanja crevne flore žele i da ojačaju imunitet. 

Bulardi probiotik 500 je dvostruko jača doza već postojećeg Bulardi probiotika sa dodatkom vitamina D3. Ovaj probiotik je prirodni preparat koji utiče na otklanjanje loših bakterija i njihovih toksičnih produkata iz organizma. Sprečava pojavu dijareje, obnavlja sluzokožu i pojačava imunitet u crevima. Uloga vitamina D3 posebno je važna u održavanju imuniteta i borbi protiv infekcija.

Flobian kapsule

Ukoliko patite od simptoma nervoznih creva, velika verovatnoća je da Vam je lekar do sada savetovao upotrebu baš ovog probiotika.

Flobian deluje na uzrok problema, jer posebnim patentiranim mehanizmom prijanja na površinu crevnog epitela sprečavajući delovanje štetnih bakterija. Na taj način smanjuje nastanak gasova, nadutost, grčeve, bol u stomaku i reguliše stolicu.

Flonivin plus

Probiotik Flonivin plus je jedinstvena kombinacija probiotskih kultura Saccharomyces boulardii i Bifidobacterium bifidum, sa dodatkom cinka. Flonivin plus je namenjen normalnom funkcionisanju digestivnog sistema i normalnoj funkciji imunog sistema. Preporučuje se: za normalizaciju crevne mikroflore posle upotrebe antibiotika, za poboljšanje imuniteta celog organizma, kod akutnih dijareja i upornih zatvora.

MEDICOBIOTIC kapsule

Medicobiotic je visokoefikasni probiotik. Sadrži optimalnu kombinaciju probiotskog kvasca Saccharomyces boulardii i probiotskih kultura Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium longum. Medicobiotic se preporučuje kod:

  • dijareje i nadutosti
  • osobama izloženim stresnom načinu života
  • u toku i nakon primene antibiotika
  • za vreme putovanja
  • kod inflamatornih bolesti creva
  • osobama sa osetljivim imunim sistemom 

Jedna kapsula sadrži čak pet milijardi probiotskih mikroorganizama. Kapsula Medicobiotic je gastrorezistentna, što ukazuje da se ne rastvara u želucu već u crevima, gde je i dejstvo neophodno. Što se tiče doziranja i primene Medicobiotica, dovoljna je jedna kapsula dnevno za ostvarivanje potpunog efekta.

FLORIOTIC DAILY

FLORIOTIC Daily sadrži čak 2 milijarde dobrih bakterija u samo jednoj kapsuli kao i inulin, kao hranu za dobre bakterije. Živi sojevi probiotskih bakterija obnavljaju i održavaju ravnotežu gastrointestinalne mikroflore, dok je prebiotski sastojak kapsula izvor energije neophodne za rast probiotskih bakterija, omogućavajući njihovu produženu biološku aktivnost u gastrointestinalnom traktu. Zahvaljujući svojim osobinama posebno se preporučuje za vreme i nakon terapije antibioticima, kao pomoć kod poremećaja funkcionisanja creva (npr. dijareje i opstipacije različitog porekla) i u periodima povećane osetljivosti na infekcije.

LACTIBIANE REFERENCE kapsule

Lactibiane Référence kapsule su dodatak ishrani koji je namenjen očuvanju zdravlja i funkcije digestivnog sistema. Preporučuje se osobama sa poremećajima crevnog balansa usled sindroma iritabilnog kolona udruženim sa hroničnom konstipacijom (zatvorom). 

MULTILAC KAPSULE

Multilac je sinbiotik koji sadrži probiotsku komponentu – devet izolovanih sojeva živih kultura probiotskih bakterija i prebiotskukomponentu – oligofruktozu.

Živi sojevi probiotskih bakterija obnavljaju i održavaju ravnotežu gastrointestinalne mikroflore, dok je prebiotski sastojak kapsula izvor energije neophodne za rast probiotskih bakterija omogućavajući njihovu produženu biološku aktivnost u gastrointestinalnom traktu. Zahvaljujući svojim osobinama posebno se preporučuje za vreme i nakon terapije antibioticima, kao pomoć kod poremećaja funkcionisanja creva (npr. dijareje i opstipacije različitog porekla) i u periodima povećane osetljivosti na infekcije.

INTESTA kapsule

Intesta je dijetetski proizvod koji se koristi za potrebe ishrane kod pacijenata na standardnoj terapiji lekovima ili kao samostalni tretman. Preporučuje se kod sindroma nervoznih creva, poremećaja crevne flore, dijareje, inflamacije creva.

Upornošću do izlečenja

Svako oboljenje koje Vas sprečava da normalno živite, zna da bude veoma neprijatno iskustvo, posebno sindrom nervoznih creva. Ako ne igrnorišete ni jedan simptom i već danas preduzmete neki korak koji će voditi ozdravljenju, na sigurnom ste putu da ovo oboljenje za Vas postane prošlost. Važno je da redovno budete u toku sa najboljim proizvodima (možete ih pronaći po non-stop niskim cenama na apotekamo.rs) koji će ovaj proces ubrzati i pomoći Vam da živite bez tegoba. I ne zaboravite – rešenje uvek postoji.